Vai varat lasīt bez problēmām, bet, skatoties tālumā, redzat neskaidri objektus (cilvēkus otrā ielas pusē, ceļa zīmes, filmu- pat sēžot kinoteātra pirmajā rindā)?
Diagnoze – tuvredzība (miopija). Ja Jūs esat tuvredzīgs, Jūs varat viegli saredzēt blakus un netālu esošos objektus, bet Jums sagādā grūtības atpazīt objektus, kas atrodas lielākā attālumā.
Tuvredzība (miopija) visbiežāk rodas, ja acs ass garums ir pārāk liels (aksiālā miopija) vai pārāk lielas gaismas laušanas spējas dēļ (refraktīvā miopija).
Acs lēca (lat. Lens crystallina) ir ļoti svarīga acs optiskās sistēmas sastāvdaļa. Lēca ar cinna saišu palīdzību ir savienota ar ciliāriem muskuļiem. Acs akomodācijas laikā ciliārais muskulis saraujas, saites atslābinās, un acs lēca izliecas, palielinot savu optisko stiprumu. Skatoties tālumā, process notiek otrādi. Šādā veidā acs, mainot savu optisko stiprumu, nodrošina skaidru redzi dažādos attālumos.
Neatkarīgi no cēloņa, tuvredzības gadījumā gaismas stari tiks fokusēti pirms tīklenes. Šādā gadījumā tīkleni sasniegts izkliedēti gaismas stari. Gaismas signāls tīklenē tiek mainīts uz nervu impulsu, kurš ar redzes nervu starpniecību tiek nodots smadzenēm. Tā kā tīklenē ir ienākuši izkliedēti gaismas stari, tuvredzīgā acī veidojas neskaidrs attēls.
Pirmā tuvredzības pazīme var būt slikta redze naktī, piemēram, braucot tumsā, nav skaidri saskatāmas ceļa zīmes. Dienas laikā tuvredzība skaidri izpaužas tad, kad koku lapotnē vairs netiek skaidri un atsevišķi izšķirtas lapas un zari- tie šķietami saplūst vienā.
Tuvredzīgi cilvēki parasti ar nokavēšanos atpazīst cilvēku sejas un cilvēkus pašus, savukārt bērni ar grūtībām var izlasīt uz tāfeles rakstīto skolotāja tekstu.